Žádám o mateřskou

Čěkáte mimi a termín se pomalu blíží, takže budeme potřebovat požádat o mateřskou. Tahle část by měla být relativně jednoduchá, takže jdeme na to...

Varianta 1 - nastávající maminka je zaměstnanec

Máte-li již odhad termínu porodu, požádejte svou ošetřující lékařku o formulář "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství". Ta Vám tento formulář potvrdí a vy formulář předáte svému zaměstnavateli, který ji následné doručí příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Tím pro Vás vše z hlediska administrativy končí a po porodu budete dostávat mateřskou.

Varianta 2 - nastávající maminka je OSVČ

Stejně jako u varianty 1 požádejte svou ošetřující lékařku o formulář "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství". Ta Vám jej potvrdí a formulář sama doručíte na OSSZ příslušnou místu Vašeho trvalého pobytu. Seznam pracovišť ČSSZ naleznete zde.

Kolik peněz zhruba dostanu?

Mateřská se poskytuje za kalendářní dny, proto Vám ČSSZ vypočte denní vyměřovací základ a z něj pak denní dávku. Vypočtenou výši denní dávky zjistíte, když si podrobně prohlédnete popis první platby mateřské, která Vám od ČSSZ přijde na účet. Výše dávky je rovna 70% vyměřovacího základu, takže pokud Váš příjem v zaměstnání nebyl výrazně nadprůměrný, dá se velmi zjednodušeně říci, že Vám na účet bude chodit jen o něco málo méně, než byl Váš čistý příjem ze zaměstnání.